HAI Computers
  Hlavná stránka  »  Všetko o nákupe   »  Ako si vybrať počítač
  Mapa webu  
 
  
 

Ako si vybrať správny počítač  

style=padding-right:Neviete či je pre Vás lepší počítač s procesorom Intel alebo AMD? Potrebujete vedieť aký pustup zvoliť pri kúpe? Ako rozšíriť Vaše PC?

Výber počítača a hardware - ako na to?

Ujasnite si kritériá, podľa ktorých je možné špecifikovať správnu voľbu:

  • Na aký účel počítač kupujete: kancelária (Word,Internet.), alebo spracovanie grafiky, úprava filmov, alebo hry?
  • Predpokladáte, že bude počítač po čase rozširovať, prerábať, alebo počas svojej životnosti bude vyhovovať v konfigurácii, akú máte pri nákupe?
  • Rozhoduje cena, alebo úžitkové vlastnosti ? Potrebujete bezproblémový stroj s rýchlym servisom ?
  • Máte cenový limit na realizáciu daného zámeru?
  • Čo a v akých množstvách potrebujete tlačiť, a potrebujete farebnú tlač?

Odpoveď na otázky:

No, jednoduché to nebude, ale stručný návod by tu bol:

Všeobecne najvyšší výkon požadujú grafické aplikácie = nové hry, CorelDraw, AutoCAD, grafické editory, scanovanie obrázkov, výroba prezentácií, montáž farebných letákov... Na tento účel odporúčame počítač osadené  procesorom Intel.  Nešetrite pamäťou (minimálne 4 GB) a kapacitou HardDisku (ninimálne 500 GB).

Ak je počítač určený aj na hry, sú vylúčené počítače s integrovanými grafickými kartami. Budete potrebovať rýchlu grafickú kartu s akcelerátorom, ktorá sa montuje do PCI-Express slotu. Siahnite po výkonnejších verziách procesorov Intel alebo AMD. Pamäť minimálne 6 GB, väčší HardDisk je výhodou. Dnešné hry sú najnáročnejší software na výkon počítača. Dávno neplatí:  "Stačí mi len lacný počítač, veď bude len na hry ..."

Intel alebo AMD?

Všeobecne, za rovnaký výkon u počítačov s procesorom Intel, síce zaplatíte o niečo viac, ale získate stabilnejší a spoľahlivejší počítač, ktorý je pri prevádzke menej namáhaný. Prakticky to znamená, že pre profesionálnu, trvalú prácu napríklad v kancelárií odporúčame procesory Intel! Počítače osadené procesorom AMD nájdu použitie skôr ako domáci počítač.

Pokiaľ plánujete počítač časom prerábať a rozširovať: Vyhnite sa všetkým počítačom s malými mikro ATX základnými doskami, kde nenájdete dostatok rozširujúcich slotov. Takéto  PC sú vhodné len na kancelársku prácu. Podľa druhu zamýšľaných, neskorších úprav sa radšej poraďte, aby v počítači bol dostatok voľných rozširujúcich slotov, a aby umožňoval montáž vyšších procesorov.

Tip: Vývoj ide dopredu a procesory sa rýchlo menia za stále výkonnejšie. O rok sa môže stať, že výkonnejší procesor, kompatibilný s Vašou základovou doskou už na trhu nebude.

Ak počítač bude slúžiť v kancelárii na písanie textov, sem - tam nejakú grafiku = vložiť obrázok do textu, internet, e-maily a potrebujete zachovať nízku cenu je ideálnym riešením počítaš osadený procesorom Intel Dual-Core.

Ak stanica pracuje na sieti s dostatočne dimenzovaným serverom, už nepotrebuje veľký HardDisk.  Všetky počítače majú sieťovú kartu už v základnej výbave integrovanú na základnej doske.

Ak je jednoznačné kritérium cena - vyhrávajú počítače Intel Dual-Core, kde v cene základnej zostavy získate veľmi slušnú výbavu pre bežné použitie.

Ak potrebujete bezproblémovú prevádzku, s množstvom rôzneho software a rýchle výpočty, voľte počítač s procesorom Intel-Core i3, i5, alebo i7.  A s externou grafickou kartou.

Všeobecne platí, že za kvalitu a rýchlosť treba zaplatiť. A výsledok je vždy kompromis medzi cenou a potrebami zákazníka.

Nepočítajte s možnosťou pretaktovania procesora, RAM a zberníc!
Pretaktovanie namáha systém teplom a teda znižuje životnosť hardware, počítač je náchylný na mrznutie a iné problémy.ca a samozrejme by ho aj drahšie predal. To isté platí aj o grafických kartách.

A ešte malá rada, na čo si dať POZOR:

Všeobecne platí, že to čo dopadlo v nejakom teste časopisu naj..., nemusí, a často nie je vždy naj. A cena nie vždy odráža kvalitu a výkon.

Každý chceme mať výkonný a lacný systém. Všetko však má svoju mieru. Super lacné veci majú VŽDY zádrhel, na mieste, kde to nepredpokladáte. A to sa môže s stať osudným! Pri lacnej veci je vždy niekde "zakopaný pes".

Ak sa rozhodujete podľa testov z časopisov, pozorne si pozrite kritériá a podmienky testu.

Čo si dokúpiť k počítaču ?

Váš počítač môžete doplniť hneď pri jeho nákupe alebo neskôr rozširovať, napríklad o:

Tlačiareň, alebo Multifunkčné zariadenie= (Tlačiareň, Scanner, Kopírka)
Reproduktory, Mikrofón, Slúchadlá, Web kamera, Záložný zdroj napájania, Televízna karta (umožní sledovať TV, nahrávať programy). 

Software: Operačný systém = Windows, kancelárske aplikácie = Office, Antivírový program)

Pri objednávke počítača uvážte možnosti: lepšia grafická karta, lepší LCD monitor, väčšia pamäť RAM, výkonnejší procesor, lepšia myš, reproduktory, ... .

Je to záplava nezrozumiteľných informácií? Navštívte nás, pošlite mail, zatelefonujte! Radi Vám s výberom počítača alebo komponentov pomôžeme.

 
počítače počítače  
Kontakt 

HAI spol. s r.o.

Trnavská cesta 82/D;
821 02      Bratislava
tel.:  0903445766

predaj: hai@hai.sk

 
počítače
počítače
počítače ESETGP počítače
HAI Computers Redakčný systém PSoIT